KWANG PING TAIJI (GUAN PING TAIJI)


Yang Ban Hou, syn Yang Lu Chana, zakladatele Yang Taiji, naléhal na svého otce, když spolu

vyučovali na císařském dvoře mandžuské důstojníky, aby nevyučovali všechna "tajemství"

rodinného stylu, protože mandžuská vládnoucí třída byla hodně zkorumpovaná a zneužívala

vojenských prostředků k útlaku chanů (etnických číňanů). Proto také upravili se svým otcem

techniky Taiji. Yang Ban Hou však měl i tři "vnitřní" žáky, etnické číňany, ve městě Guan Ping. Jedním z nich byl Wang Jiao Yu. Yang ho přijal poté, co mu jako test zadal, že se musí být schopný do 100 dnů dotknout bradou špičky napnuté nohy. Wang to dokázal a tak přesvědčil Yanga, že je vhodným žákem. Postupně byl zasvěcen do kompletního rodinného stylu Yangů. Wang měl dva žáky, kteří museli projít stejným testem jako on - dotknout se do 100 dní bradou špičky u nohy. Těmito žáky byli Wang Chin Chien a Kuo Lien Ying.

Kuo Lien Ying se narodil v oblasti Vnitřního Mongolska v roce 1895, v rodině obchodníka s hedvábím. Jediné co ho od malička zajímalo, bylo kungfu. Ve 12 letech začal se cvičením

stylu Bei Shaolin. Během několika let se stal vynikajícím bojovníkem. Ve 23 letech byl přijat za žáka k mistrovi Wang Jiao Yu a začal se cvičením Guang Ping Yang Taiji.

Ve 28 letech začal také se cvičením Xingyi a Pakua. Během mnoha let, které věnoval vybrušování svých schopností, dosáhl ve všech třech těchto stylech velikého mistrovství.

Po komunistickém převratu utekl i se svým spolužákem Wang Chin Chienem na Taiwan a v roce 1965 pak do USA. V Čínské čtvrti v San Francisku pak zakládá Lien Ying Taichi Academy, která existuje dodnes a je vedena jeho manželkou Simmone Kuo a jeho synem.

Guang Ping Taiji se poměrně liší od standartního Yang stylu, tak jak ho známe dnes.

Je velmi blízké Malému rámci starého Yangu, což především znamená, že je více bojově orientováno a je více svázáno se starými teoretickými poučkami.

V současné době se cvičí především ve Spojených státech.


mistr Kuo Lien Ying